Haber

Tarım ve Orman Bakanı, Stockholm Gençlik Su Ödülü Yarışmasında ödül alan Ayşe Pelin Dedeler ile görüştü

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, İsveç’te düzenlenen Stockholm Gençlik Su Ödülü Yarışması’nda “Üstün Başarı Ödülü”ne layık görülen Ayşe Pelin Dedeler ile bir araya geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, DSİ Genel Müdürlüğü’nün her yıl lise öğrencilerine yönelik düzenlediği Türkiye Gençlik Su Ödülü Proje Yarışması’nda birinci olan İzmir Özel Çakabey Lisesi öğrencisi Ayşe Pelin Dedeler, Stockholm Gençlik Su Ödülü’nün sahibi oldu. İsveç’teki Stockholm Uluslararası Su Enstitüsü tarafından düzenlenen yarışma. Türkiye’yi temsil ederek “Üstün Başarı Ödülü”ne layık görüldü.

Yarışmada Dedeler’in “Mikroplastiklerin Su Ortamından Nano Malzemelerle Temizlenmesine Yönelik Yeni Manyetik Sistem Projesi” büyük ilgi gördü.

Bakanlıktaki makamında öğrenci ve annesiyle bir araya gelen Yumaklı, Dedeler’i başarısından dolayı tebrik ederek proje hakkında bilgi aldı.

Bir kız babası olarak Dedeler’in başarısından büyük gurur duyduğunu belirten Yumaklı, ödüllü projenin yepyeni bir konu olduğunu, su kaynaklarının ve içindeki canlıların plastik atıklardan korunmasının büyük önem taşıdığını kaydetti. büyük önem.

Ayşe Pelin Dedeler’in başarısıyla rol model haline geldiğini belirten Yumaklı, “Ülkemizin gençliğinden gerçekten umutluyum. Sorumlu hissetmek, insanlığa, ülkeye ve dünyaya faydalı olmak için çalışmak, olması gereken bir tutumdur.” takdir edildi.” değerlendirmesini yaptı.

Bakan Yumaklı, Dedeler’in başarısını duyunca çok mutlu olduğunu ve memnun olduğunu vurguladı.

Dedeler ayrıca yaşadığı şehir İzmir’de denizdeki plastik atıkları görünce böyle bir sistem geliştirmeye karar verdiğini ve gelecekte bir bilim insanı olarak çevre sorunlarına çözüm bulmayı hedeflediğini belirtti.

carsibasiajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu