Haber

Hatay’da kadınlar çocuk istismarını protesto etti: Fail aramızda dolaşıyor

İZMİR – Hanımlar Bir Arada Güçlü’nün davetlisi olarak Hatay’ın Akçaova ilçesinde beden eğitimi öğretmeni Murat Sağıroğlu’nun çok sayıda çocuğa şiddet uyguladığı hanımlar protesto eylemi yaptı. Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yaptıkları açıklamada kadınlar, “Çocuk istismarcısı Murat Sağıroğlu ve suç ortaklarının ensesindeyiz” yazılı pankartlar taşıyarak, “AKP çocukları elden çıkarın”, “Koru, temize çıkar, yargıla” sloganları attı. . Kadınlar adına açıklama yapan Asya Erdal, Akçaova köyündeki ilkokulda en az 10 çocuğun cinsel istismara uğradığını, ülkedeki çocukların ve kadınların buna inanmadığını söyledi.

‘BU KORKUNÇ VAKA AYNASINDA ÜNLÜ YÜZLER GÖRÜYORUZ’

Tacizi anlatan Erdal, “Murat Sağıroğlu’nun sistematik cinsel istismarıyla başlayan süreç, okulda görev yapan ve şu anda soyadlarına ulaşamadığımız Engin Y, İbrahim O. ve Abdullah A. ile devam etti. ki sadece şikayet eden çocuk değil, en az 10 çocuk daha var. istismara uğradığı vakaların kayıtlarından kamuoyuna ulaşan bilgiler arasında. Bu ülkenin bir yerinde ilkokula giden en az 10 çocuk başta Murat Sağıroğlu olmak üzere 4 öğretmen tarafından cinsel istismara maruz kalabiliyor. Çünkü bugüne kadar çocuk istismarcılarını beraat ettirenlerin etrafını müthiş bir cüretkarlıkla çevrelediklerini biliyoruz. Bu feci davanın aynasında tanıdık yüzler görüyoruz; Ensar Vakfı’ndaki sistemli çocuk istismarına bir anda bir şey olmaz diyenlerdir, televizyonda ’15 yaşındaki çocuk evlenir’ diyenlerdir, ‘çocuk’ diyenlerdir. 15 yaşında evlenilebilir” diyerek canhiraş mahkemesi önünde, İsmailağa cemaati şeyhi Yusuf Ziya Gümüşel ve 6 yaşındaki kızıyla evlenen Kadir Wishli’dir. kendilerini savunmak için toplananlar” dedi.

“KADINLARIN TUTUKLANDIĞI BU ORGANİZASYONU KABUL ETMİYORUZ”

Yargılanma sürecine değinen Erdal, “Hatay’da sistematik çocuk istismarcısı Murat Sağıroğlu tutuksuz yargılanıyor ve serbest bırakılıyor. Ve tabii ki Murat Sağıroğlu bugün burada değil. Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi, boş yere 158 yıl hapis cezası verdi. Salon ama nafile. Bu fail nafile. “Bugün sanki hiçbir şey olmamış gibi, en az on çocuğun hayatını mahvetmemiş gibi el sallayarak aramızda dolaşıyor.”

Gözaltına alınmayan Murat Sarıoğlu’nun suç ortaklarını tanıdıklarını belirten Erdal, “Buna erkek adaleti denir, gerçek adalet değil.” Olayın takipçisi olduklarını ve çabalarını sürdüreceklerini belirten Erdal, şöyle konuştu:

“Kadın ve çocuk istismarcılarının katillerinin serbest bırakıldığı, demokratik siyaset yapan onlarca kadının hapsedildiği bu düzenlemeyi kabul etmiyoruz. Çünkü kadın, çocuk, LGBTİ+ düşmanı bu sistem bize sadece tacizi, ölümü vaat ediyor. ve nefret.Ve tüm bu saldırıların arkasında gücün kadınları biziz.Çocuklara ve LGBT+’lara yönelik politikaların olduğunu biliyoruz.Ama biz kadınlar bu örgütlü şer düzene boyun eğmeyeceğiz.Herkes bilmeli ki bu düzeni ellerimizle değiştireceğiz. isyan, öfke, direniş, umut ve dayanışma!” Tek bir LGBTİ+ varlığının tehdit altında hissetmediği sürece mücadeleye devam edeceğiz! Sesimizin son zerresine kadar bu sokaklardan çocukların ve katledilen kadınların sesini yükseltmeye devam edeceğiz.”

Açıklamanın ardından kadınlar alkış ve zılgıtlarla olayı protesto etti. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu