Haber

ABD, Rusya’ya karşı yaptırımlar konusunda Kırgızistan’a baskı yapmayı planlıyor

YENİ ABD’nin, Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya yönelik yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle Kırgızistan’a baskı yapacak ekonomik tedbirler almayı planladığı iddia edildi.

Washington Post’un (WP) resmi ABD kaynaklarına dayanan haberine göre, Kırgızistan’ın yasaklı teknolojiyi Avrupa ve Asya’dan Rusya’ya gizlice sağladığı iddia edildi.

Rusya’nın, Batılı ülkelerin Ukrayna savaşı nedeniyle getirdiği yaptırımları ülkelerle ticari ilişkileri sürdüren Kırgızistan üzerinden kırmaya çalışması örnek gösterilmiş ve Çin’den yüzbinlerce dolarlık insansız hava aracı satın alma girişimi örnek olarak gösterilmişti. askeri amaçlar örnek olarak gösterildi.

Kırgızistan’daki bazı şirketlerin, Çin’den tarım amaçlı satın aldıkları çok sayıda insansız hava aracını Rusya’da savunma sanayi ile çalışan şirketlere satmaya çalıştığı öne sürüldü.

Gelişmelere aşina iki ABD’li yetkiliye göre, ABD’li ve Avrupalı ​​diplomatların Kırgızistan’a aylarca süren sonuçsuz ziyaretlerinin ardından, Biden yönetimi önümüzdeki haftalarda Kırgızistan’a ticareti durdurması için Rusya’ya baskı yapmak üzere yeni ekonomik önlemler almaya hazırlanıyor.

Kamu kaynaklarında 2022’de Kırgızistan’ın Rusya ile ticaretinde yüzde 250 artış olduğuna işaret edilirken, Çin ve Güney Kore başta olmak üzere Asya ve Avrupa ülkelerinden satın alınan bazı hassas elektronik malzemelerin olduğu vurgulandı.

“Rusya ana ticaret ortaklarımızdan biridir”

Kırgızistan’ın Washington Büyükelçiliği’nden iddialara ilişkin WP’ye yapılan açıklamada, ülke başkanlarının uluslararası düzenlemelere bağlı kalmaya ve kaçak mallar ile diğer yasa dışı ticarete karşı sert önlemler almaya kararlı oldukları kaydedildi.

Moskova ile ticaretteki artış kısmen ülke sınırlarından mal akışını izlemek için elektronik sistemlerdeki gelişmelere atfedilirken, açıklamada ayrıca tezlerle ilgili “gerçek ekonomik bağlamın” dikkate alınması istendi.

Kırgızistan ve Rusya’nın Avrasya Ekonomik Birliği üyesi olduğunu vurgulayan, “Rusya’da bir milyondan fazla vatandaşımız çalışıyor ve genel olarak Rusya ana ticaret ortaklarımızdan biri.” kelime kullanıldı.

haber-honaz.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu