Haber

105 yaşındaki anne ve ayrı düşen kızı deprem sonrası buluştu

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depremlerinin ardından Adıyaman’da yaşayan 105 yaşındaki Fatma Nine; Farklı olduğu 80 yaşındaki kızıyla tanışmıştı. Anne-kızı buluşturan AFAD çalışanı, duygu yüklü buluşmada yaşadıklarını paylaştı; Ağıtların ve gözyaşlarının birbirine karıştığı o kavuşma anı hem bizi duygulandırdı hem de afet sonrası bir araya gelemeyen anne-kızın kavuşmasını görmek bizi çok mutlu etti.

Adıyaman’da yaşayan 105 yaşındaki Fatma nine ile 80 yaşındaki kızı Zekire Şahin’in yaşadığı konut, Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde ağır hasar gördü. Depremin ardından çadırda yaşayan Zekire Şahin, daha sonra AFAD tarafından konteyner eve yerleştirildi. Şahin, AFAD Kayseri Müdahale Şube Müdürü Hasan Say’a annesine ulaşmak istediğini söyledi. Say ve ekibi, depremden sağ kurtulan Zekire Şahin’in annesini bulup kızına kavuşturdu. 3 ay sonra anne ve kızın bulaşmasında duygusal anlar yaşanırken, Fatma babaanne ve Zekire Şahin ekiplere teşekkürlerini iletti.

Duygu yüklü buluşma anını anlatan AFAD Kayseri Müdahale Şube Müdürü Hasan Say; “30 Mart’ta görevimizin ardından Adıyaman’da göreve başladık. Konteyner kentler kurulurken oradaydık. Daha sonra K2A konteyner kentimizde görevimizi yaparken Zekire teyzemizle tanıştık. Zekire teyzemiz gelirdi. gün içinde aralıklarla ‘beni anneme götür’ deyin.Birkaç gün sonra aynı şeyi söyleyince ‘Zekire teyze mezarlığa gitmek ister misin?’ Bunu söyleyince sinirlendi ve ‘Annem yaşıyor’ dedi. Daha sonra Adıyamanlı arkadaşlardan araştırmasını istedik.Daha sonra arkadaşlarımızın annesinin hayatta olduğunu haber vermeleri üzerine Zekire Teyzeye annesine götüreceğimizi söyledik.İşçilerimizle gittik annesinin evini bulduk, getirdik ve Zekire Teyze bir arada 1940 doğumlu, annesi 105 yaşlarında. O kavuşma anı, ağıtların ve gözyaşlarının birbirine karışması ikimizi de duygulandırdı ve bir türlü gelemeyen anne-kızın kavuşmasını görmek bizi çok sevindirdi. Afet sonrası bir araya geldik. Bu bir nevi görevimiz ama tabi ki ne getirdik böyle bir yere. “İnsanları görünce biz de seviniyoruz. Mülki amirlerimiz sayesinde onlar da yardımcı oluyor. Yaklaşık 2 aydır görevde bulunduğumuz konteyner şehrimizde elimizden geleni yaptık. İnsanlarımızı sadece konteyner kentlere yerleştirmekle kalmadık, onların yaralı yüreklerine de ulaşmaya çalıştık” dedi. – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu